(10 Yorum)

Robotik Kodlama Eğitimi

Başkent Üniversitesi Onaylı ve Sertifikalı Eğitim
Hemen Bilgi Al
100 Saat
Eğitim İçeriği

Robotik Kodlama Sertifika Programı

Eğitim Onayı ve Sertifika: 

Başkent Üniversitesi Onaylı ve Sertifikalıdır.

Eğitim Süresi: 100 Saat 

88 Saat Uzaktan + 8 Saat Yüz yüze Süpervizyon Eğitim,4 Saat Online Eğitim. Eğitimi başarıyla tamamlayarak sertifika almaya hak kazanın.

Kimler Robotik Kodlama Sertifika Programına katılabilir ?

Öğretmen iseniz,  özel kolejler ve devlet okullarında, okul sonrası eğitim kurumlarda fark yaratan bir robotik kodlama eğitimcisi olarak çalışabilirsiniz.

Akademisyen iseniz, yeni araştırma alanları sağlayan çağdaş bir uygulamanın kapılarını aralayabilirsiniz.


Girişimci iseniz, yeni bir robotik atölyenizi açabilirsiniz.


Robotik takım koçuysanız, takımınızı dünya çapındaki FLL ve WRO yarışmalarına hazırlayabilirsiniz.


Ebeveyn iseniz, çocuklarınızla robotik etkinlikler yaparak kaliteli zaman geçirebilirsiniz.


Hobi arayışı içerisindeyseniz, renkli bir dünyanın kapılarını aralayabilirsiniz.

 

Robotik Kodlama Sertifika Programı İçeriği Nedir?

Giriş

Robotik Kodlama ve LEGO Mindstorm
LEGO Mindstorm EV3 Temel Set (45544)
EV3 Yazılımına Giriş
Robotlar
Temel Robot İnşası
EV3 Yazılımı ile Robot Arasında Bağlantı Kurmak
Sanal Ev3 Simülatörü - VRT

 

Sürüş


Düz Sürüş
Düz Sürüş Uygulamaları
Dönüşler
Dönüşler Uygulamaları

 

Sensör

 

Dokunma Sensörü - Engele Çarparak Durma
Dokunma sensör uygulaması
Ultrasonic sensör - Engel Algılama
Ultrasonic sensör Uygulaması
Renk Sensörü - Çizgide Durma
Sumo Robot Kodlama
Jiraskop Sensörü - Açı ile dönüşler

 

Karar Verme

 

Çizgi İzleyen Robot Kodu - İkili Karar
Duvar Takip Eden Robot Kodu
Keşif Robotu Uygulaması - İki Sensörü Birlikte Kullanmak
Görev Robotu Uygulaması - Çoklu Kararlar

 

Deney Müfredatı ve Yarışmalar

 

LEGO STEM Eğitim Müfredatları
First Lego Lig Yarışmaları
WRO Yarışmaları

 

 

Robotik Kodlama Eğitimi Nedir ?

Bir robotun hareketlerini kontrol etmek ve yönlendirmek için yapılan kodlamadır. Kodladığımız nesne bir robottur. Soyut kavramları daha kolay öğrenmek ve öğretmek için somutlaştırmaya ihtiyaç duyarız.  Bu nedenle robotların eğitimde kullanılması öğrenmeyi daha etkin hale getirmektedir. Yapılan şey yine kodlamadır. Ancak bu kez kodladığımız şey dokunabildiğimiz, aldığı yolu cetvelle ölçebildiğimiz, pilini değiştirebildiğimiz somut bir nesnedir.

 

 

Somut dönemden henüz çıkmakta olan çocuklar için kodladıkları şeyin gerçek dünyaya ayaklarının basması çok önemlidir. Robotlar, eğitimde öğretilmesi gereken mesafe, hız, zaman, çevre, çap, ısı, açı, ışık ve benzeri soyut kavramları anlamayı somut hale getirecek gerçek dünya etkinlikleri planlama olanağı sağlamaktadır. Planlanan robotik etkinlikler matematik, fen bilimleri alanlarındaki edinilmesi gereken kazanımlara uygun olarak planlanabilir. Fakat sadece matematik alanındaki bir kavram için planlama yapıldığında bile robotik etkinlik ve kodlamanın doğası gereği fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) alanları kapsanmaktadır. Bu noktada matematikte hedeflenen bir kazanım sağlanırken aynı zamanda yapılan robot inşası ve kodlama aşamalarında sistematik düşünme, problem çözebilme ve olaylar arasındaki ilişkileri görebilme yetenekleri de eşzamanlı olarak gelişmektedir.

 

Bu eğitimlerde soyut kavramların öğretilmesini kolaylaştırmak için bu amaçla geliştirilmiş LEGO Mindstorm EV3 Robotları kullanılmaktadır.

 

Eğitim Süresince  Uygulama için LEGO Mindstorm EV3 Robotu Gerekli mi?

 

Eğitim süresince LEGO Mindstorm EV3 robotunuz olması kodlarınızı denemeniz için yararlı olacaktır. Ancak robotunuz yoksa ders aldığınız süreçte uygulamaları yapmanız için sizlere “EV3 Sanal Robot Platformu – VRT” sunuyoruz.  Derslerin uygulamalarını sanal robot üzerinde kolayca yapabileceksiniz. Sanal Robot uygulamalarını çalıştırabilmek için Sanal Robot Platformunu  bu linkten indiriniz. ( Kişisel Lisans $50)
Eğitim Sürecinin son aşamasında yüz yüze bölümde sanal olarak denediğiniz kodları gerçek LEGO Mindstorm EV3 robotlar üzerinde deneme fırsatınız olacaktır.


Eğitmenlerimiz
Yorumlar
GÜLSEHER AHISKALI
etrafımdaki bütün insanlara önerebileceğim bir eğitim kurumusunuz
NESİBE DURAK
öncelikle merhaba.. sizlerden 5 tane eğitim aldım...çok memnun kaldım..hele de eğitim danışmanım YONCA ÖZDEMİR bana o kadar yardımcı oldu o kadar ilgilendi ki iyiki burayı seçmişim dedim...aslında 1 tane eğitim alacaktım..onun ıknası sayesınde 5 tane aldım.. bana o kadar destek oldu ki onun bu davranışları derslerin bile önüne geçti böyle kaliteli kibar mukemmel insanlarla çalışmanız kurumunuzun da saygısını arttırıyor.. YONCA HANIMın kurumunuzda en iyi yerlere gelmesını dılerım.. sevgiler saygılar.. daha nice eğitimlere iyi ki aknet asya ailesindenim..
MEMET VEYSEL DENİZ
Ben genel olarak eğitimden çok memnun kaldım. Gerek hocamız gerekse de eğitim notları yeterli ve doyurucuydu. Hocamıza ve emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Genel itibari ile sadece bir eğitimle öğrenmenin olmayacağını herkes biliyor. Bundan sonra sanal robotumla kendimi geliştirmeye çalışacağım.
ERTEKİN KILIÇ
Bşr yıldan uzun süredir sağlık sorunları dan dolayı sınavlara giremedim. Bundan dolayı haklarımın saklı kalmasında ve sınava girme de yeniden şans tanınmasından dolayı teşekkür ederim.
ÖZLEM SÖĞÜTLÜ
sizden aldigim 3.egitim. herkese rahatlikla tavsiye edebilirim. guven veren bir kurum. Herkes isini ozenle yapiyor.
TUNCAY KARAASLAN
Merhaba, eğitimi başarıyla tamamlayıp, sınavı da 95 puan ile tamamladım şükürler olsun. Değerli egitimcimiz ve diğer görevlilere şükranlarımı sunuyorum. Umarım yeni nesillere de gereken eğitimi vermek bizlere nasip olur. Selam ve saygılarımla.
Formu doldurun, sizi arayalım!